Експрес-підготовка до тесту

Правила експрес-підготовки до тестів

з української мови і літератури

У тестах завжди є теми, завдання з яких регулярно повторюються. На них і варто налягати. Отже, з фонетики потрібно повторити уподібнення приголосних звуків і йотований голосні ("я", "ю", "є", "ї"), по лексиці - пароніми (перелік є в підручнику за 10-й клас), а по морфології - рід незмінних іменників, ступені порівняння прикметників, відмінювання числівників, написання прислівників і наказовий спосіб дієслів і особисті закінчення в них. Ще обов'язково перегляньте подвоєння приголосних, вивчіть якомога більше фразеологізмів і потренуйтеся визначати тип і розбирати речення. Також напишіть парочку диктантів, щоб зрозуміти, чи добре Ви засвоїли знаки пунктуації.

Щоб швидко повторити літературу, знайдіть в Інтернеті короткий зміст потрібних творів, а також опис головних героїв у цитатах. А перевірити, як Ви все запам'ятали, можна так: нехай, наприклад, Ваш приятель називає вам будь-який твір з програми ЗНО, а Ви перераховуйте головних персонажів і давайте їм характеристику. Також вчителі радять вивчити всі псевдоніми українських письменників.

А коли будете проходити перевіркові тести, особливо ті питання, де потрібно по цитаті визначити автора, твір або одного з його героїв, шукайте в ній слова-підказки (наприклад, вони можуть вказувати на характерну рису письменника, на елементи сюжету з його книги тощо). Таке вміння стане в нагоді на тестах.

Путівник по тестах

Час і місце ЗНО буде вказано на Вашій інформаційній сторінці і в запрошенні-перепустці. Щорічно тести починаються в 11:00, але пускати до пункту тестування закінчують о 10:50. Тому, щоб не спізнитися (інакше тести доведеться здавати через рік), перед тестуванням проїдьтеся до місця, де все буде проходити, і прорахуйте, скільки часу це займає. До речі, на сайтах регіональних центрів викладають карту міста, схеми проїзду і номери маршруток.

У пункті тестування

Там на видному місці буде висіти список всіх, хто здає ЗНО. Знайдіть себе і номер аудиторії, в якій буде проходити тест. Біля входу в аудиторію побачите вже інший список - відшукайте в ньому номер свого робочого місця. Коли сядете, обов'язково перевірте, чи збігаються ваші ПІБ з тими, що вказані на наклейці на столі. Якщо під час тестування Вам знадобиться прийняти ліки, попередьте про це інструктора до початку ЗНО.

Вирішуємо завдання

Спочатку для Вас проведуть інструктаж, а потім роздадуть тестові зошити з питаннями і бланки для відповідей. З української мови та літератури, іноземних та російської мов таких бланків буде два - А (для відповідей на тестові питання) і Б (для творчого завдання). З решти предметів роздадуть тільки бланк А.

На бланку А буде наклеєний один штрих-код з номером, а на бланку Б - два, з лицьового і зворотного боку (на бланках з іноземної та російської мов буде один штрих-код). До початку роботи над тестом перевірте, щоб номера робочого місця, тестового зошита і на наклейках зі штрих-кодом були однаковими. Якщо це не так, відразу ж скажіть про це інструктору, інакше можуть анулювати результати.

Коли тесту кінець

Після ЗНО здайте бланк з відповідями інструкторові, переконайтеся, що він поклав його в спеціальний пакет, і розпишіться, підтвердивши це, в аудиторному протоколі. Також до виходу з пункту тестування обов'язково поставте в Сертифікаті печать, яка підтверджує, що Ви здавали тест. Без неї результати вважатимуться недійсними. Втім, якщо станеться так, що її не буде, то після оголошення результатів тестів відразу ж зверніться до регіонального центру з проханням поставити її.

Їжа для розуму

В останні тижні перед тестами головне - не перевтомлюватися. Тому не повторюйте все підряд: чергуйте складний матеріал з простим. Через кожну годину-півтора робіть перерву по 15-20 хвилин – полежіть або прогуляйтеся. І не забувайте регулярно і правильно харчуватися, але не переїдайте.

Налягаємо на ...

М'ясо. У ньому є незамінні амінокислоти, які беруть участь у побудові білків, необхідних для роботи мозку.
Шоколад. Магній, який міститься в чорному шоколаді, підвищує настрій, покращує пам'ять і бадьорить.

Сухофрукти. У них є калій, який зміцнює серце і судини, він допоможе вгамувати серцебиття, викликане хвилюванням перед ЗНО.

Сік. Пийте якомога більше свіжих соків з цитрусових. У них - вітамін С, котрий бере участь в утворенні коферментів, що прискорюють всі реакції в організмі.

Морепродукти. Там є мікроелементи і жирні кислоти, які допоможуть відчувати себе бадьоро і сконцентруватися на досліджуваному предметі.

Мед. Допомагає зняти напругу і покращує сон. Плюс - у меді є глюкоза, а це джерело енергії як для мозку, так і для всього організму.

Це шкідливо

Кава та енергетики. Так, вони бадьорять. Але на це відчуття бадьорості Ваш організм витратить багато енергії. І якщо їх перепити напередодні, то в день тестів будете розбитими і виснаженими. Замініть чаєм з лимоном.

Заспокійливі. Приймаючи їх, ви не заспокоїтеся, а станете повільними, загальмованими і будете хотіти спати. У такому стані на тесті точно нічого не вирішити.

Бутерброди. Від них Ви тільки поправитеся. Адже "бутери" не насичують організм, а тільки забивають відчуття голоду на деякий час.