Рада вітати Вас на персональному сайті вчителя української мови та літератури Барвінківського ліцею №2 Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Шматько Олени Олександрівни
 
"ВІДДАЙ ЛЮДИНІ КРИХІТКУ СЕБЕ, ЗА ЦЕ ДУША НАПОВНЮЄТЬСЯ СВІТЛОМ". Ліна Костенко

7 клас

План-конспект уроку №1  української літератури    у 7 класі

 

Тема. Художній твір як явище мистецтва, новий ірреальний світ, створений письменником.  Його особливість і значення. Функції мистецтва.

Мета: допомогти учням зрозуміти й запам’ятати матеріал про функції літератури як мистецтва слова; учити висловлювати міркування щодо функцій мистецтва, його місця в житті людини.

Очікувані результати: учні знають основні види мистецтв, їхні особливості й значення в житті людини, називають найвидатніших представників, розуміють функцію й місце літератури в житті людини.

Теорія літератури: мистецтво, його види та функції.

Обладнання: підручник, зразки різних видів мистецтва, таблиця; книжкова виставка «Рідне слово».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.   Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

1.   Робота з епіграфом. Поясніть зміст епіграфа до уроку.

 

Красу бачать, мудрість чують, доброту відчувають.

                                                                          Українське прислів’я

2.   Вступне слово вчителя.

Світ навколо багатий і різноманітний, сповнений таємниць і несподіванок. Кожен із нас намагається зрозуміти його, визначити свої роль і місце в житті. Звичайній людині все збагнути, вирішити всі проблеми, прожити всі ситуації просто неможливо. Але є особливі талановиті люди, генії — митці, які за допомогою розуму, таланту, багатої уяви й досвіду творять нову ірреальну дійсність, яка віддзеркалює навколишній світ, думки, почуття, поривання багатьох людей, примушує їх замислюватися, навчає, виховує, підказує рішення, здавалося б, найскладніших проблем.

Художня література, живопис, музика, скульптура, театр — це різні види мистецтва, які покликані показати людині прекрасне й потворне в житті, збагатити її знаннями, досвідом, високою духовністю. (Демонстрація ілюстрацій, зразків різних видів мистецтва.)

Художня література, яку ми вивчатимемо,— один із найпоширеніших, найдоступніших видів мистецтва і разом з тим чи не найскладніший. За висловом видатного письменника Івана Франка, «книги — морська глибина», але хто доторкнеться душею до «красного письменства», той зможе винести «дивні перли» — радість пізнання, здатність до співпереживання, прагнення стати кращим.

Інколи бувало навіть так, що деякі письменники ставали провидцями, передбачали реальні події, винаходи, тенденції в розвитку суспільства. Більше двохсот фантастичних вигадок французького письменника Жуля Верна стали нині дійсністю, І. Франко передбачив організовані страйки, каси взаємодопомоги і т. ін., Т. Шевченко — нове, вільне, демократичне суспільство в рідній Україні.

Тож прилучімося й ми до скарбів художньої літератури нашого народу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.   Тестові завдання (За творами, вивченими у 6-му класі.).

Кожна правильна відповідь — 1 бал; неповна відповідь — 0,5 бала; виконується письмово; перевіряється методом роботи в парах, взаємоперевірки або учнями-асистентами під керівництвом учителя.

Виконайте тестові завдання, згадавши вивчені раніше твори та відомості з історії.

1.   Засновником першої бібліотеки в Київській Русі був

А   Володимир Мономах

Б   Ярослав Мудрий

В   Володимир Великий

Г   княгиня Ольга

2.   Про хлопця, що згадав батьківщину тільки тоді, коли відчув запах полину, говориться у творі

А   «Іван Підкова» Т. Шевченка

Б   «Олень Август» Є. Гуцала

В   «Чудо у черевичку» С. Олійника

Г   «Євшан-зілля» М. Вороного

3.   Автором творів «Іван Підкова», «Тарасова ніч», «Думка» є

А   В. Винниченко

Б   С. Черкасенко

В   Т. Шевченко

Г   О. Довженко

4.   Псевдонім Лариси Петрівни Косач

А   Марко Вовчок

Б   Олена Пчілка

В   Грицько Григоренко

Г   Леся Українка

5.   Розбишакуватий, але чесний хлопчина протиставляється зовні пристойному, а насправді дуже підлому хлопцю у творі

А   С. Черкасенка «Маленький горбань»

Б   В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»

В   В. Винниченка «Федько-халамидник»

Г   Є. Гуцала «Олень Август»

6.   Герой, за потворною зовнішністю якого — гаряче й добре серце,— це

А   Федько (повість В. Винниченка «Федько-халамидник»)

Б   Женя (оповідання Є. Гуцала «Олень Август»)

В   Павлуша (повість В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»)

Г   Павлик (оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань»)

7.   Автором кіноповісті «Зачарована Десна» є

А   І. Калинець

Б   П. Глазовий

В   О. Довженко

Г   В. Винниченко

8.   Героїню, яку звинуватили у чаклунстві через те, що вона робила кольорових мишей, звали

А   Женя

Б   Марія

В   Анна

Г   Олена

9.   Яяни — це

А   жителі країни, де кожен поважає тільки самого себе

Б   мешканці краю, у якому заборонено говорити «я»

В   населення держави, у якій поставлено пам’ятник займеннику «я»

Г   егоїсти, що заснували власний острів в океані

10.   Рили метро під свинарником, билися з коровою й постійно завдавали клопоту своїм батькам

А   Сергій і Митько з повісті Я. Стельмаха «Химера лісового озера…»

Б   Ява і Павлуша з повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»

В   Федько і Толя з повісті В. Винниченка «Федько-халамидник»

Г   Павлик і Захарко з оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань»

11.   Герой твору, що вирішив замість навчання в школі одружитися

А   Василько з оповідання С. Васильченка «Свекор»

Б   Сашко з кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна»

В   Женя з оповідання Є. Гуцала «Олень Август»

Г   Ява з повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»

12.   Відомі українські байкарі-гумористи — це

А   С. Олійник, О. Довженко, С. Руданський

Б   Л. Глібов, П. Глазовий, В. Близнець

В   В. Нестайко, С. Олійник, П. Глазовий

Г   Л. Глібов, С. Руданський, П. Глазовий

Відповіді: 1 Б, 2 Г, 3 В, 4 Г, 5 В, 6 Г, 7 В, 8 В, 9 А, 10 Б, 11 А, 12 Г.

 

ІІІ.  Сприйняття й засвоєння учнями  навчального матеріалу

1.   Розповідь учителя.

План розповіді

1.   Багатоманітність видів мистецтва.

Немає головних і другорядних видів мистецтва, у кожного із них власні особливості та переваги. Багатоманітність видів мистецтва дає можливість естетично освоювати світ у всій його складності й багатстві.

2.   Функції мистецтва.

Мистецтво має безліч функцій:

1.   пізнавальну (мистецтво як знання та просвіта);

2.   художньо-концептуальну (концепція — система поглядів на те чи інше явище; спосіб розуміння, тлумачення певних явищ) (мистецтво як аналіз стану світу);

3.   функцію передбачення (йдеться про інтуїтивне осяяння);

4)   інформаційну та комунікативну (мистецтво як повідомлення і спілкування);

5.   функцію навіювання (сугестивну). Мистецтво здатне навіювати спосіб мислення, почуття, майже гіпнотично впливає на людську психіку;

6.   виховну функцію (формує цілісну особистість);

7.   естетичну (під впливом мистецтва формуються естетичні смаки, пробуджується творче першоджерело особистості, її бажання творити згідно із законами краси);

8.   гедоністичну — «функцію насолоди». Процес творення приносить естетичну насолоду, радість, духовне натхнення.

 

Назва виду 
мистецтва

 

Приклади

 Література

     В. Нестайко «Тореадори з Васюківки»

 Музика

    М. Леонтович «Щедрик», К. Стеценко «Колядки»

 Живопис

    С. Васильківський «Весна в Україні», Л. Жемчужников «Кобзар на шляху»,

    І. Айвазовський «Чорне море»

 Скульптура

    Пам’ятник Богдану Хмельницькому в Києві

 Театр

   Вистави «Народний Малахій», «Мина Мазайло» за п’єсами М. Куліша режисера Леся Курбаса

 Балет

   Є. Станкович «Ніч перед Різдвом», О. Костін «Русалонька»

 Кіно

    М. Вінграновський, художній фільм «Климко» (1984)

 

4.   Демонстрація зразків різних видів мистецтва.

5.   Інтерактивна гра «Мікрофон».

Завдання: продовжити речення: «Книга (література) для мене — це…».

 

ІV.  Закріплення знань, умінь і навичок

Творча робота.

Створіть «асоціативний кущ» до слова «література».

(Наприклад:

Л — лірична, легендарна…

І — інтригуюча, інтелектуальна…

Т — творча, талановита…

Е — емоційна, енергійна…

Р — радісна, різноманітна…

А — актуальна, асоціативна…

Т — тематична, таємнича…

У — увічнююча, узагальнювальна…

Р — романтична, розумна…

А — аналітична, автентична…)

VІ.  Підсумок уроку

!. Бесіда

— Чи потрібне людині мистецтво, якщо у неї є дах над головою, їжа, родина і все необхідне для життєдіяльності?

— Чи кожна книжка, яка у нас випускається, цікава й корисна?

— Усі знають, що в далекій подорожі, коли доводиться нести речі в руках, кожен зайвий грам вантажу здається важким. Чи взяв би ти із собою книжку? Якщо так, то яку і чому?

2. Колективна робота.

На основі засвоєного матеріалу доповніть прислів’я, що є епіграфом уроку.

(Наприклад. Красу бачать, мудрість чують, а в художньому творі знаходять пораду й розраду.)

 

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1.   Опрацювати вступну статтю підручника.

2.   Доповнити таблицю «Основні види мистецтва».