Рада вітати Вас на персональному сайті вчителя української мови та літератури Барвінківського ліцею №2 Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Шматько Олени Олександрівни
 
"ВІДДАЙ ЛЮДИНІ КРИХІТКУ СЕБЕ, ЗА ЦЕ ДУША НАПОВНЮЄТЬСЯ СВІТЛОМ". Ліна Костенко

Диктанти про Т.Г.Шевченка

ЗБІРНИК   ДИКТАНТІВ ПРО ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ  Т.Г.ШЕВЧЕНКА

З УКРАІНСЬКОЇ  МОВИ

ДЛЯ  5 – 10  КЛАСІВ

 

 

5  КЛАС

ГІРКЕ ДИТИНСТВО

( Попереджувальний диктант, 53 слова )

 

         Найрідніші для дітей батько і мати. Тарас любив свою ніжну

 трудівницю-маму.  Вона часто хворіла і рано померла. Тарасові тоді було всього дев’ять років.

         Батько щодня на панщині, змарнів і скоро теж помер. Тяжке життя

настало для сиріт. Нікому приголубити, їсти зварити, сорочку випрати. Гірке дитинство було в народного поета Тараса Григоровича Шевченка.

За Д. Красицьким

 

5  КЛАС

СПІВЕЦЬ СВОГО НАРОДУ

( Попереджувальний диктант, 59 слів )

 

         Тарас Шевченко – славетний український поет і художник. Він писав щиро, правдиво, чесно. Знав багато народних пісень і дуже гарно співав. Він любив кобзарів, бандуристів. Сам грав на кобзі й скрипці. Тільки життя в нього було тяжке. Рано залишився сиротою, був на засланні, в солдатах. Його думи, його пісні в Україні ніколи не забудуть. Тарас Шевченко – справжній співець свого народу.

За Б. Чайковським

5  КЛАС

КНИГА  НАРОДНОГО  ЖИТТЯ

( Попереджувальний диктант, 75 слів )

 

Т.Г. Шевченко – великий український поет, основоположник нової української  літератури. Він залишив нащадкам  неоціненну книгу народного життя.

Народився Тарас Григорович 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині в сім’ї кріпаків. Коли Тарас підріс, батько віддав його в науку до дяка.

Зовсім молодою померла його мати. В одинадцять років хлопець залишився круглим сиротою. Довелося самому заробляти на хліб. Він був і пастухом, і наймитом.

Деякі поезії Шевченка носили автобіографічний характер. Вони навіяли спогади про далеке минуле, про гірке дитинство, про любов дитячих років.

                                                                                                    А. Токаренко

 

5  КЛАС

ВІЧНА СЛАВА

( Навчальний диктант, 68 слів )

         З раннього дитинства на все життя в наше серце увійшов дорогий і світлий образ Тараса Шевченка.

         Завжди ми будемо пам’ятати ту хату, де народився великий поет. Там він ніжно полюбив красу своєї рідної землі. Глибоко вразив його душу стогін трудового народу. Він збагнув прагнення і сподівання людей на краще

майбутнє. Тому й шанують пам'ять Кобзаря люди всього світу.

         Усі люди землі святкують день народження великого сина українського народу.

За М.Стельмахом

 

5  КЛАС

                                      ШЕВЧЕНКО – ХУДОЖНИК

( Навчальний диктант, 85 слів )

 

         Т. Г. Шевченко був різнобічно обдарованою людиною. Інтерес до поезії та малювання покинувся в нього ще в дитинстві. Але сину кріпака не можна було вільно займатися мистецтвом. І хто знає, якби склалася його доля, якби в юні роки не потрапив він до Петербурга. Там передова художня інтелігенція помітила його талант. Тараса викупили з кріпацтва і влаштували вчитися в Академію мистецтв. Деякий час Тарас Григорович більше займався живописом. Він був улюбленим  учнем художника Карла Брюллова. Тричі його нагороджували срібними медалями. За видатні заслуги його обрали академіком.

 

 

5  КЛАС

ПРО СЕБЕ

( Навчальний диктант, 89 слів )

  

Село! Скільки спогадів пробуджується в моєму серці! Село! І от стоїть передо мною наша стара біла  хата з потемнілою солом’яною  покрівлею і чорним димарем. Біля хати яблуня. А навколо яблуні квітник. А біля воріт стоїть клуня. А  за клунею сад. А за садом левада. А за левадою тихий потічок дзюрчить. А в цьому потічку купається білявий хлопчик. А потім перебігає  він через долину та через леваду. Вбігає в тінистий сад і падає під першою грушею або яблунею і засипає ( За Т. Шевченком ).

 

 

5  КЛАС

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

( Контрольний диктант, 110 слів )

         У 1814 році 9 березня народився Тарас Григорович Шевченко. Кріпак, власність лихого пана. Рано померла Тарасова мати, а за нею й батько. Замучили їх злидні і тяжка робота.

         Дуже Тарасові хотілося вчитись. І пішов хлопець до дяка у навчання. Носив йому воду, терпів бійку і лайку. Потім пан узяв його до себе  служити козачком. Отак і підріс Тарас на службі, і вже юнаком потрапив з паном у Петербург.

         Там зустрів він добрих і розумних людей. Вони полюбили талановитого юнака, допомогли вивчитись на художника. На той час написав Тарас вже багато віршів. Полум’яні слова його полюбив простий народ. І назвав Шевченка своїм Кобзарем. 

 

 

5  КЛАС

КАРТИНА  І. ІЖАКЕВИЧА

( Контрольний диктант, 107 слів )

 

Картина І. Їжакевича «Тарас-пастух» відтворює епізод з дитячих років Т.Шевченка. На ній ми бачимо маленького хлопчика в порваній сорочечці і

штанцях. У руці він тримає олівець і пише на аркуші паперу, що лежить на коліні. Це маленький Тарас дуже уважно перемальовує азбуку. Хлопчик забув про все на світі.

А вівці збились докупи недалеко від пастушка, скубуть травичку. Травичка зелена, місцями жовтувата. Світлі й темні відтінки зеленого й жовтого кольорів свідчать, що це вже середина літа.

Картина викликає в нас почуття суму і співчуття до малого Тараса. Замість того, щоб ходити до школи, він змушений пасти чужих овець, заробляти собі на хліб. Але не тільки сум охоплює нас. Велику повагу викликає бажання хлопчика вчитися, якщо не в школі, то самому.   

                                                                                                          А. Токаренко

 

6  КЛАС

ТЯЖКА  ДОЛЯ  КРІПАКІВ

( Диктант – взаємоперевірка, 102 слова )

 

Становище селян – кріпаків було надзвичайно важким. Вони були вбогими, залежали від пана, були повністю безправними. Кріпосники ж відзначалися своєю свавільністю, безмежною владою над поневоленими людьми. Про це свідчить і доля Шевченкової сім’ї.

За рахунок тяжкої праці кріпаків привільно і в розкошах жило панство, для них це був справжній рай, а тому вони прагнули, щоб цей лад тривав вічно. Здавалося, що так воно і має бути, бо кріпосні порядки захищали уряд, військо та церква. І все це чинилося за законами, бо закон не був однаковим для всіх, він був лише для багатих.

Існування кріпацтва виправдовувала й дворянська наука, яка стверджувала, що суспільство завжди було й буде поділеним на багатих і бідних : панів і кріпаків.

                                                                                                          У. Бочарник

 

6  КЛАС

МОЛИТВА

                                    ( Творчий диктант,  38 слів )

 

                                   Отче наш, Тарасе всемогущий,

                                    Що створив нас генієм своїм,

                                    На моїй землі, як правда сущий,

                                    Б’ющий у неправду, наче грім.

 

                                    Ти , як небо, став широкоплечо

                                     Над літами, що упали в грузь,

                                     Віку двадцять першого предтечо,

                                     Я на тебе одного молюсь.

                                                                                 Дмитро Павличко

1.Випишіть іменники, визначте відміну кожного.

2.Випишіть прикметники, вкажіть граматичні категорії прикметників.

                                                       

 

7  КЛАС

ВІН ВІЛЬНИЙ!

         ( Коментований диктант, 114 слів )

 

         Жара липневого дня спадала. У хату влетів вітер, приніс різкий подих Дніпра і заметушив сторінками книжки, яка лежала на колінах поета.

Недавно повернувся він додому і відпочивав; зустрівся під Лаврою дід лірник, то поет просидів день, малюючи його. Тепер віддавався всією душею своїй самоті, споминам, мріям.

         Ще так недавно він пас ягнята « голодний, босий, трохи не голий». Ще так недавно він був бездомним кріпаком, потім козачком у панських покоях…

         Потім, Боже милий! У царськім саду, на лавочці, сидить він, оточений статуями з мармуру, і малює їх. Вони немов нахиляються над ним і розповідають про світ краси, недоступний бідному Тарасу.

         Та ось щирі друзі викупили його, і він – вільний чоловік! Став учнем художньої академії.

                                                                                     Катря Гриневичева

 

 

7  КЛАС

ГЕНІАЛЬНИЙ  ПОЕТ – Т. Г .ШЕВЧЕНКО

                                  ( Коментований диктант, 116 слів )

 

Подвиг Т. Г. Шевченка, усю вибухову силу його поезії ми можемо збагнути лише уявивши, серед якої мертвої тиші вона пролунала, проти якого «чудо вища стозевного» підняла свій меч .За рахунок тяжкої праці кріпаків привільно, багато й щасливо жили поміщики. І справді, кріпосницький лад для них був раєм, і, здавалося, що так буде тривати вічно.

Що темніша ніч, то яскравіші в ній маяки, одним з яких і був наш геніальний поет – Т.Г. Шевченко, поезії якого пронизані вірою  в незнищенність людини, вірою в те, що людина ніколи не змириться з безправністю, рабство ніколи не стане для неї за норму існування. Оспівати свободу в умовах кріпосницької держави, серед олов’яних буднів жандармської дійсності – це значило висловити провідну, найважливішу істину життя, висловити людям у формі поезії те, що було за тих умов найсуттєвішим.

                                                                                                        Л. Гордєєва

 

7  КЛАС

« КОБЗАР» – КНИГА  НЕВИЧЕРПНА

                                  ( Пояснювальний  диктант, 127 слів )

 

З-поміж безлічі книг, з якими має справу історія світової літератури, поодиноко виділяються ті, що увібрали в себе науку віків і мають для народу значення заповітне.

До таких належить «Кобзар», книга, яку український народ поставив на перше місце серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів. Дивовижна доля цієї книги. Поезії, що входять до неї, складалися на тернистих дорогах поетового життя, писалися то в мандрах, то в казематах, мережилися при світлі білих ночей Півночі і в пісках закаспійських пустель під самітнім сонцем вигнання. Хоча більшість поезій написано поза межами рідного краю, наскрізно струменить у них світлий образ Дніпра і мріє синя далеч українських степів. На випадкових аркушиках паперу та в захалявних книжечках поетова рука похапцем , покрадьки записувала рядки, що стануть дорогими для цілого народу, донесуть до нього крізь усі перепони віщі і вічні слова.

          Отже, «Кобзар» - книга невичерпна, книга – на віки.

                                                                                                 Л. Гордєєва

 

8  КЛАС

ЗІРКА

                                  ( Пояснювальний  диктант, 134 слова )

 

         Творчість Великого Кобзаря так багато значить для кожного українця, що ми читаємо і перечитуємо його твори протягом життя.

         Майбутній поет народився 9 березня 1814 року в селі Моринці, що на Черкащині, в сім’ї  кріпаків.

         Тарас ріс допитливим, мрійливим хлопчиком. Йому дуже хотілося

 вчитися малювати. Його вразлива душа, хороша пам'ять увібрали багато картин прекрасної української природи, народного побуту, мову, звичаї. Усе це потім відбилося у його поезії та живопису.

         З кріпацької неволі Тараса Шевченка було викуплено завдяки

старанням видатних російських художників. Тоді йому було 24 роки. Перед ним відкрився новий світ.

         Але тільки 13 років  поет почувався вільною людиною. За волелюбні вірші його було заслано в далекі краї без права писати й малювати.

         За своє коротке життя Тарас Григорович Шевченко так багато зробив для українського народу, що його зірка ніколи не згасне в нашій пам’яті.

 

8  КЛАС

 

ГЛИБОКА  ОСІНЬ  1845…

( Диктант – завдання, 134 слова )

 

Була глибока осінь 1845 року…

Важкі чорні хмари нависли над землею. Зривався холодний вітер. Сіяв густий дощ. Дорогу геть розквасило. У таку негоду Тарас Шевченко повертався з Андрушів у В’юнище. У цих селах на Переяславщині він тоді, за дорученням Київської археологічної комісії, змальовував пам’ятки старовини.

Конячина ледве тягла воза у багнюці. Шевченко промок до нитки. Ще в доро

зі його морозило, а коли надвечір прибув у В’юнище, відчув себе зовсім хворим. Довелося злягти у ліжко в чужій хаті.

Про хворобу Тараса Григоровича дізнався його приятель лікар А.О. Козачковський і негайно перевіз поета до себе в Переяслав. У нього виявилося запалення легенів. Від цієї хвороби в ті часи небагато видужувало. Про це знав Шевченко. І важкі думи снували в його голові. Невже так рано прийшла остання година? Ще ж і тридцяти двох років не прожито! Ще ж скільки задумів, прагнень не здійснено ! Невже не доведеться більше побачити широкі лани й високі могили, і Дніпро ревучий на милій Україні ?

                                                                                            Л. Гордєєва

Завдання

1 варіант. Випишіть словосполучення ( 2,3 абзац ), графічно покажіть головне і залежне слово, визначте його характер.

2 варіант. Випишіть словосполучення ( 4 абзац ), графічно покажіть головне і залежне слово, визначте його характер. 

                     

 

8  КЛАС

« ЗАПОВІТ»  Т. Г.  ШЕВЧЕНКА

( Коментований диктант, 136 слів )

До болю стискалося серце поета від думок про страждання рідного народу в кріпацькій неволі, яку гнобителі намагалися видати за веління «всемогутнього справедливого» бога. І тоді з’явилася потреба сказати останнє слово рідному народові, закликати народ порвати кайдани і вражою кров’ю окропити волю, потреба висловити палку віру у світле майбутнє батьківщини, у велику, вільну, нову сім’ю, де і його, борця за щастя народу, згадають тихим незлим словом.

Так  з’явився «Заповіт» . Шевченко написав цей твір наприкінці 1845 року, перебуваючи майже в безнадійному стані.

Але міцний організм Тараса Григоровича  переміг тяжку хворобу. Отже, не судилося «Заповіту» стати останнім словом народного співця. Після того Шевченко написав ще багато творів, які прославили його. Та не забувся й «Заповіт» .

Музику на текст «Заповіту» писало багато композиторів. Та пісня поширилася з музикою, що була створена полтавським учителем Гордієм Павловичем Гладким. І в наші часи, вшановуючи Шевченка, ми співаємо «Заповіт», покладений на музику полтавським учителем.

                                                                                                        Л. Гордєєва 

 

8  КЛАС

ПРИСВЯТА

( Коментований диктант, 137 слів )

 

        Він був сином мужика і став володарем у царстві духа.

         Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури.

         Він був самоуком і вказав нові, світлі і вільні шляхи професором і книжним вченим.

         Десять літ він томився під вагою російської солдатської муштри, а для во-лі Росії зробив більше, ніж десять переможних армій.

         Доля переслідувала його в житті скільки могла, та вона не зуміла перство-рити золота його душі в іржу, ані його любові до людей в ненависть і погорду, а віру в бога у зневіру і песимізм.

Доля не шкодувала йому страждань, але й не пожаліла втіх, що били із  здорового джерела життя.

Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і всерозквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори.

         Отакий був і є для нас, українців, Тарас Шевченко.

Іван Франко

 

8  КЛАС

ВЕЛИКИЙ КОБЗАР

( Контрольний диктант, 134 слова )

Творчість Великого Кобзаря так багато значить для кожного українця, що ми читаємо і перечитуємо його твори протягом життя.

         Майбутній поет народився 9 березня 1814 року в селі Моринці, що на Черкащині, в сім’ї  кріпаків.

         Тарас ріс допитливим, мрійливим хлопчиком. Йому дуже хотілося

вчитися малювати. Його вразлива душа, хороша пам'ять увібрали багато картин прекрасної української природи, народного побуту, мову, звичаї. Усе це потім відбилося у його поезії та живопису.

         З кріпацької неволі Тараса Шевченка було викуплено завдяки

 старанням видатних російських художників. Тоді йому було 24 роки. Перед ним відкрився новий світ.

         Але тільки 13 років  поет почувався вільною людиною. За волелюбні вірші його було заслано в далекі краї без права писати й малювати.

         За своє коротке життя Тарас Григорович Шевченко так багато зробив для українського народу, що його зірка ніколи не згасне в нашій пам’яті.

 

 

9  КЛАС

ОБРАЗ  МАТЕРІ  У  ТВОРАХ  Т. Г. ШЕВЧЕНКА

( Контрольний диктант, 160 слів )

 

Однією з центральних тем творчості Шевченка є трагічна доля жінки в кріпосницькому суспільстві. Саме цій темі поет присвятив низку творів, звертався до неї в усі періоди творчості. Доля жінки – матері була близька серцю письменника. З болем у душі він говорив про рідну матір, яку «ще молодую – у могилу нужда та праця положила». Тяжкий життєвий шлях судився і сестрам поета, яких він ніжно любив.

До кращих творів про жіночу долю належить поема «Катерина». У поемі відтворено одне з характерних явищ тогочасного суспільства – трагедію збезчещеної дівчини.

Образ матері розкрив Шевченко, окрім поеми «Катерина» , і у багатьох інших творах. Так, головна героїня поеми «Наймичка» Ганна, спокутуючи свій гріх, усе життя працювала наймичкою у господі рідного сина.

У поемі «Сова» нещасна жінка, віддавши «єдиного сина, єдину дитину, єдину надію», стає жебрачкою і божеволіє.

Великий Кобзар українського народу низько схилявся перед образом Матері, який втілював для нього рідну матір, Україну, Пречисту Діву Марію, Матір Божу, яка оберігає людей на землі, - для нього це узагальнений образ усіх матерів.

Шевченко бачив у жінці велику духовну красу, обожнював материнство, уславлював вірність і щирість в коханні і дружбі.

                                                                                                     У. Бочарник 

 

9  КЛАС

 

ТАРАС  ШЕВЧЕНКО

( Контрольний диктант, 152 слова)

 

Тарас Шевченко народився на українській землі, під україн­ським небом, проте він належить до тих людей-світочів, які стають дорогими для всього людства й у пошані всього людства знахо­дять своє безсмертя.

Народжений матір’ю-кріпачкою і сам кріпак, він став борцем, революціонером титанічної сили. Його боялися царі, його жахались і смертельно ненавиділи кріпосники. Коли Тараса Шев­ченка відправили в солдати, мабуть, ті вінценосні кати вважали, що звідти йому вже не буде вороття. Проте поет повернувся до своєї рідної України вогненною піснею, віщим незбореним словом.

У тій невеликій книжці, ім’я якій «Кобзар», клекоче ціле море горя народного. У ній — порив до свободи, мудрий роздум гума­ніста й ніжна, чарівна краса української пісні.

Винятковими є місце Тараса Шевченка в житті українського народу та його творчість. Характеризуючи її, бачиш, що є творчість, яка не відцвітає, що в духовній сфері є явища, подібні до тих не­погасних вічнодіючих вулканів, надра яких завжди пашать вогнем і розжеврюють уночі хмари над собою, мов велетенські маяки.

За І. Ковалем

 

9  КЛАС

 

ШЕВЧЕНКОВА ВЕСНА

( Контрольний диктант, 156 слів)

 

        Живе під сонцем любові Шевченкова весна…

         Тарас прийшов на світ, коли, ще скутий кригою, сивів у берегах Дніпро.

Березень благословив першу сльозу немовляти, що, мов із серця, упала Славутичу на груди і розтопила кригу. Перший крик тонесенькою тріщиною проліг у глибоких льодах, щоб лавиною очистити древнім руслом праслов’янської ріки  льодохід весняних надій.

         Квітень землю уквітчав зеленим рястом і приніс на веселих крилах молодому кріпакові вистраждану волю.

         Травень квіти зібрав зі всієї Вкраїни, і сльозою скропив, і вірою повив та встелив Кобзареві останню путь з Петербурга до його вічного і тихого дому – на Чернечу гору, що стала Тарасовою горою.

         Маленька громадка проводжала холодного березневого дня 1861 року свого Тараса на Смоленський цвинтар, а за два місяці, серед  травневого

розмаю за труною, покритою козацькою червоною китайкою, ішла за своїм Кобзарем уся Україна. Нині ж шляхи до могили на Дніпровій кручі пролягли з усього світу, і не буде цьому вселюдському походу кінця – краю, поки є Україна і світить сонце.

Я. Гоян

 

10 КЛАС

ТАРАС ГРИГОРОВИЧ ШЕВЧЕНКО

( Контрольний диктант, 186 слів)

 

У  1814 році 9 березня народився Тарас Григорович Шевченко. Тарас народився кріпаком, власністю лихого пана. А пан мав право знущатися з кріпаків, продавати їх, міняти на собак. Рано померла Тарасова мати, а за нею і батько. Замучили їх злидні і тяжка робота.

Дуже хотілось Тарасові. І пішов хлопець до дяка вчитися. Носив йому воду, прислуговував, терпів бійку та  лайку. Потім пан узяв його до себе служити козачком. Отак і підріс Тарас на службі в панських передпокоях і вже юнаком потрапив з паном у Петербург.

Там зустрів він добрих і розумних людей. Вони полюбили талановитого юнака, викупили його з неволі, допомогли вчитись на художника. На той час написав Тарас вже багато віршів. Полум’яні слова його полюбив простий народ. І назвав Шевченка своїм Кобзарем. Та злякались пани і сам цар тих віршів Шевченка. В них Шевченко закликав до боротьби проти гнобителів. Заслав цар поета в далеку пустелю. Зробив його солдатом. Заборонив йому малювати і писати. Не скорився Тарас. Він потай писав і малював у засланні.

Через десять років повернувся Тарас із заслання. Він був тяжко хворий, і незабаром помер.

Твори Тараса Григоровича Шевченка вічно житимуть у серцях людей.

 

10 КЛАС

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

( Контрольний диктант, 169 слів)

 

        Дорогі, найрідніші для дітей мати й батько. Вони ночей не досипають, милують, ростять, плекають дітей. І Тарас любив свою ніжну, ласкаву

трудівницю – маму. Вона часто хворіла і, коли йому було дев’ять років, тяжко занедужала і померла. Гірко плакав Тарас за ненькою, але  що можуть допомогти сльози? Другого дня викопали у вишняку яму і там, як заповідала мати, поховали її.

         Тяжке життя настало для сиріт. Нікому було приголубити, їсти зварити, сорочку випрати, за господарством доглянути. Батько щодня на панщині, змарнів… Тяжко – важко жилося сиротам. Так Шевченко пізніше й писав:

 « Тяжко – важко в світі жити сирті без роду…»

         Батько часто вирушав з панською хурою в далеку дорогу і застудився. Зима була дуже люта, а одежина яка там у кріпака – благенька: свита з дірками, що аж вітер поза спиною гуляє. Привезли здалеку, зовсім хворого. Недовго лежав Григорій Іванович. Перед смертю батько ласкаво подивився на Тараса і сказав, що з господарства синові нічого не треба, з нього вийде не абищо. Не помилився батько – з Тараса Шевченка вийшов великий художник і народний поет…

Д. Красицький