Рада вітати Вас на персональному сайті вчителя української мови та літератури Барвінківського ліцею №2 Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Шматько Олени Олександрівни
 
"ВІДДАЙ ЛЮДИНІ КРИХІТКУ СЕБЕ, ЗА ЦЕ ДУША НАПОВНЮЄТЬСЯ СВІТЛОМ". Ліна Костенко

Екологічне виховання учнів

Чомусь не хочеться фантазувати про те, що я можу зробити для збереження планети. Мабуть, тому, що своїм учням постійно нагадую:  не кажіть «можу», а говоріть «я зробив»! І хоч мій внесок у вирішення даної проблеми не є глобальним, все ж розповідати буду про конкретні справи.

Як класний керівник головними задачами в системі виховної роботи вважаю громадянське, родинно-сімейне, трудове, художньо-естетичне, моральне та екологічне виховання учнів. Мною розроблена ціла низка позакласних заходів, які сприяють формуванню культури поведінки і соціальної відповідальності дітей за природу. Переконана: саме краса навколишнього світу допомагає виховувати в учнів почуття любові до рідного краю, отчого дому, батьків.

Так, на одній із годин спілкування ми говорили про чудо природи – квіти. Їх дарують в урочисті дні, демонструють на виставках, ними прикрашають житло. Квіти пробуджують у нас натхнення. Народне прислів’я говорить: «Хто любить квіти, той не може бути злим». Кожному доступно розвести вдома квітучий сад навіть на підвіконні кімнати. Це створить особливу атмосферу святковості, родинний затишок, а ще благодатне середовище, яке охоронятиме фізичне й духовне здоров’я всіх мешканців.

Для підшефних другокласників підготували і провели екологічну вітальню «Птахи, що приносять щастя», головною метою якої було виховування любові до птахів, прагнення вивчати таємниці природи й захищати її, прищеплювати непримириме ставлення до жорстокості, садизму. Семикласники нагадали молодшим друзям про користь, що приносять маленькі трудівники, показали плакати із зображенням птахів, занесених до Червоної Книги України. Думаю, що після таких відвертих розмов у дітей не підніметься рука нашкодити природі. Вони зупинять тих, хто намагатиметься з рогатки влучити в пташку чи замучити яскравого весняного метелика або унікального жука.  Адже щодня на кроках української мови, літератури, під час виховних заходів прагну закласти у свідомість учнів, що людина й природа міцно пов’язані. Казки, пісні, легенди, бувальщини, повір’я, загадки, прислів’я, приказки допомагають зародити й плекати у дитині почуття турботливого ставлення до всього живого й неживого на нашій зеленій планеті.

Екологічне виховання дітей починаю з організації здорового способу життя. Так, готуючись до години спілкування «Ми обираємо здоров’я», учні 6 класу, поділені на 3 групи, створювали власні проекти. Для цього заздалегідь опрацьовували додаткову літературу, шукали за допомогою батьків інформацію в Інтернеті, добирали ілюстрації, вірші, естетично оформлювали свої проекти, розігрували гуморески. На суд громадськості І група запропонувала проект «Небезпечна смакота». Учні розказали про важливість раціонального харчування, попередили про шкідливість газованих напоїв, картопляних і кукурудзяних чіпсів, продуктів швидкого приготування, дешевих шоколадних цукерок та інших кондитерських виробів.

ІІ група презентувала проект під назвою «Новітні технології», в якому повідомили про користь та наголосили на прихованій небезпеці мобільних телефонів, плеєрів, комп’ютерів.

У проекті ІІІ групи «Шкідливі звички» особливо тривожно звучали слова про загрозу здоров’ю та життю людини від алкоголю, тютюнопаління та наркоманії.

За даними ВОЗ, найбільшої шкоди здоров’ю завдають неякісне харчування, нікотин, алкоголь, наркотики, підвищений рівень радіації, техногенні викиди в атмосферу, забруднена відходами промисловості вода. Ці факти були озвучені на батьківських зборах, у порядку денному яких одним із питань було екологічне виховання школярів у родині. Тоді ми разом вивели формулу: від нашого правильного природокористування залежить здоров’я майбутніх поколінь.

Сформувати у дітей інтерес до явищ природи, відповідальність за її долю, прищепити здатність безкорисливо захоплюватися довкіллям можна лише у процесі живого спілкування з природою. Цьому сприяє «сімейний» туризм, коли всі разом, вчителі, батьки й діти, вирушаємо у похід. Пізнавальною й захоплюючою була спортивно-туристична гра  «Зоряний марш».

 Того теплого жовтневого ранку все було незвичним: на подвір’ї Барвінківської ЗОШ №2 один навпроти одного вишукувалися два загони. Головнокомандуючі гри – вчителі фізичної культури – прийняли рапорт від командирів «синіх» та «зелених», прослухали їхні назви та девізи. Після цього, нагадавши умови гри, вручили карти із зазначеними маршрутами загонів.

Дотримуючись всіх правил дорожнього руху, колони рушили до лісу.

Далі події розвивалися блискавично. Загін «зелених»  першим прийшов на визначені позиції, швидко й тихо зайняв оборону навколо «солодкого» дерева. Завданням «синіх» було виявити і «знешкодити» противника, щоб захопити найсмачніший воєнний трофей.

На всю операцію командуванням відводилося до 8 хвилин.

Нарешті пролунав сигнал про початок бойових дій. «Сині» разом із своїм командиром сміливо кинулися вперед, зриваючи з супротивників погони. Але богиня перемоги Вікторія того дня приязно посміхалася безстрашним захисникам. «Зелені» витримали шалену атаку, грудьми захистили висоту з «солодким» деревом, плодами якого згодом із задоволенням поласували.

Та легко здаватися ніхто не збирався, адже в воєнному плані це була не єдина операція. Вправні кострові й кашовари, класні керівники й батьки-добровольці, озброєні ложками, вже чаклували над кулішем. Уявляєте, які аромати заповнили осінній ліс, закликаючи мужніх воїнів на заслужений відпочинок! Так, нелегко довелося поважному журі обирати серед цієї смакоти найкращу. Саме тоді у маршрутних листах класів з’явилися перші найвищі бали.

Пізніше до них додалися оцінки за вміння розпізнати й застосувати на практиці лікарські рослини рідного краю. А згодом на суд журі й глядачів класні майстри-золоті руки запропонували оригінальні поробки з природного матеріалу.

Закипіли пристрасті й на тимчасовому спортивному майданчику. Вірні фанати голосно скандували та аплодували не тільки вдало реалізованим голам своєї команди, а й кожній її спробі. До речі, шкільна команда дівчат з футболу ні в чому не поступалася хлоп’ячій!

А як же не з’ясувати, хто найсильніший?! Учні й учителі, що поспішили на допомогу, азартно перетягували канат.  

Насичений яскравими подіями день промайнув, як миттєвість, і вже надійшов час останнього, найвідповідальнішого етапу - прибирання свого місця розташування. В результаті проведеної операції школярі не лише очистили галявину після себе, але й прибрали сміття після не зовсім порядних попередників.

І ось довгоочікуване підведення підсумків. Солодкі нагороди з рук заступників директора спочатку отримали командири загонів-переможців. Потім заохочувальні призи вручили всім учасникам «Зоряного маршу».

Директор школи у свою чергу під овації дітей вітала класних керівників, учителів, які доклали максимум зусиль, щоб відпочинок був безпечним, змістовним, цікавим, незабутнім…

Взагалі, говорити про роботу, що проводиться у нашій школі з екологічного виховання, можна годинами. Лише протягом вересня-січня 2015-2016 року відбулися такі заходи:

·        єдина година спілкування «Бути здоровим нам до снаги»,

·        шкільна вікторина «Чи знаєш ти свій рідний край»,

·        спортивне свято «Робінзонада»,

·          спортивно-туристична гра «Зоряний марш»,

·        трудові десанти та операції «Листя»,  «Земля», «Затишок» (озеленення класної кімнати та прибирання шкільної території);

·        конкурс кращих робіт юннатів «Щедрість рідної землі»,

·        екологічна вітальня «Птахи, що приносять щастя»,

·        конкурс ікебани «Осінні подарунки»,

·        виставка дитячого малюнка «Наша мрія – вода чиста, земля красива»,

·        народознавча вітальня «Дивосвіт навколо нас»,

·        конкурс природоохоронного плаката «Який прекрасний світ, подивися!»,

·        фотовиставка «Осінь у моєму місті»,

·        районна експедиція «Сто чудес України»,

·        районний конкурс «Парки – легені міст і сіл»,

·        випуск валеолистівок «Ми обираємо життя».
        Лейтмотивом усіх цих заходів пройшла думка: щоб чудові краєвиди завжди милували око,  кожен повинен берегти свою землю, піклуватися про неї.