Рада вітати Вас на персональному сайті вчителя української мови та літератури Барвінківського ліцею №2 Барвінківської міської територіальної громади Ізюмського району Шматько Олени Олександрівни
 
"ВІДДАЙ ЛЮДИНІ КРИХІТКУ СЕБЕ, ЗА ЦЕ ДУША НАПОВНЮЄТЬСЯ СВІТЛОМ". Ліна Костенко

Тропи. Стилістичні фігури

 Тропи

 

Епітет – художнє означення, яке передає або виділяє одну прикмету, характерну рису, ознаку предмета, особи, явища – „під сивою сосною”, „чорні брови”.

Існують такі види епітетів:

 

Види епітетів

Приклади

метафоричні

„гроза дзвінка і кучерява”

гіперболічні

„в реліктовій траві”

оксиморонні

„за цю солодку гіркоту”

постійні

„сивий кінь”, „карі очі”

іронічні

„філософій забрьоханий німб”

тавтологічні

„золото золоте”

 


Метафора – слово, значення якого переноситься на найменування іншого предмета, зв’язаного за  рисами подібності – „приходить осінь”, „плачуть і моляться білі троянди”.


Метонімія – метонімічне зіставлення відбувається не за ознакою подібності, а за ознакою

суміжності, тобто незалежності до понять одного порядку – „зажурилась Україна” (тобто зажурились люди в Україні).


Синекдоха – різновид метонімії, у якій відбувається перенесення значення з цілого на його окрему частку – „тут не ступала людська нога”.


Гіпербола – перебільшення явища, дії, предмета, яких-небудь ознак, властивостей, характеристик – „де зіп’ялася вежа на котурн”.


Літота – надмірне применшення ознак описуваного предмета – „невелика шкода”.

Порівняння – словесний вираз, у якому уявлення про зображувальний предмет конкретизується шляхом зіставлення його з іншим предметом:

а) просте – „життя зникає, як ріка Почайна”; 
б) поширене – „Ти тихо йдеш – так ходять скрипалі; не сколихнувши музику словами...”


Алюзія – проведення культорологічних паралелей: застосування образу з відомого твору, історичного факту тощо – „І прадід мій ходив, як Ной після потопу.”

 

 Синтаксичні засоби увиразнення мовлення (стилістичні фігури)

Еліпсис – пропуск слів у реченні – частіше свідчить про недомовленість, використовується для передачі схвильованості або найвищого емоційного напруження ліричного суб’єкта – „Як холодно!.. Акація цвіте. Як холодно!.. Душа за вами плаче.”


Інверсія – порушення розташування слів у реченні – допомагає перенести акцент на певне слово, виділити його – „бринить бджолина музика мажорна”.


Градація – послідовне поступове наростання або спадання смислового чи емоційного значення мовних одиниць:

– висхідна градація (клімакс) побудована так, що кожний наступний елемент фігури своєю змістовою або оціночною значимістю вищий, більший від попереднього – „Криши, ламай, трощи стереотипи!”

– спадна градація (антиклімакс), протилежна до клімаксу. Слова і вирази розташовані так, що кожний наступний член фігури несе меншу інтонаційну чи семантичну завантаженість – від більш до менш суттєвого:

Він там сидить, як чортик у трубі, 
і тихо вилучає вам сумління. 
Зсередини, потроху, не за раз. 
Все познімає, де яка іконка. 
І непомітно вийме вас – із вас. 
Залишиться одна лиш оболонка.


Риторичні фігури – слугують для емоційного увиразнення, привертання особливої уваги до певних аспектів зображувального явища:

риторичне звертання – звертання до всіх або предмета, не передбачає справжнього контакту з особою – „Повій, вітре, на Вкраїну”;

риторичне питання – ставиться не з метою отримання відповіді, а для узагальнення думки –

„Де небо? Де земля? І як підняти крила?”;

риторичне заперечення – має форму відповіді на вірогідне припущення, думку уявного співрозмовника – „Не може бути, щоб його ніде. Без нього людям суєтно і сумно”;

риторичний оклик – вислів, що має підкреслено емоційний характер і вводиться з метою затримати або посилити увагу на якомусь з аспектів зображувального – „Я Вас люблю, о як я Вас люблю!”


Антитеза – протиставлення думок, образів чи явищ, щоб більше відтінити певну думку, предмет чи явище; вона будується на контрасті і вимагає відповідної інтонації – „Співало все, сміялось і бриніло, – А я лежала хвора і самотня.”


Аси́ндетон (безсполучниковість) – надає мові прискореного темпу і використовується для показу динаміки, швидкої зміни подій чи почуттів – „Мовчало військо. Гул зростав. Ще мить – І Дрогичинська битва загримить.”


Поліси́ндетон (багатосполучниковість) – використовується для того, щоб показати роздуми, тривалість дії, значимість кожного відокремленого сполучником слова –

І день іде, і ніч іде, 
І голову схопивши в руки, 
Дивуєшся, чому не йде 
Апостол правди і науки!”


Повторення – фігура, заснована на повторенні окремих слів, що містять в собі основне смислове навантаження –

Ви в наймах виросли чужії, 
У наймах коси побіліють, 
У наймах, сестри, й умрете!”


Анафора – повторення одного й того ж слова на початку рядка –

Я на вбогім сумнім перелозі 
Буду сіять барвисті квітки, 
Буду сіять квітки на морозі, 
Буду лить на них сльози гіркі.


Епіфора – закінчення кожного рядка одним й тим же словом або словосполученням –

Так, це дружина Томмі, 
Син п’ятирічний Томмі... 
Що вона каже, Томмі? 
Чом ти здригнувся, Томмі?


Рефрен – повторення окремих частин тексту, речень з певною періодизацією – В.Сосюра „Любіть Україну!”


Оксиморон – поєднання протилежних за значенням понять, внаслідок чого виникає якісно нове визначення предмета – „живий труп”, „гіркий мед”.


Тавтологія – повторення в одному рядку слів з однаковими коренями, як правило, різних частин мови – „дощем задощило”.


Ретардація – хаотичне повторення окремих частин тексту з метою уповільнення розповіді.

Найчастіше використовується в думах – дума „Маруся Богуславка”: „бідні невольники”, „дівка-бранка, Маруся, попівна Богуславка...”


Синтаксичний паралелізм – це розгорнене зіставлення двох або кількох явищ, дане в схожій синтаксичній будові. Може бути паралелізм запереченням:

Правдивим будь – але не всім ти одкривайся, 
Хоробрим будь – але на техніку зважай.


 

Фонічна організація вірша

Алітерація – фігура, що створюєтся шляхом повторення однакових та близьких за звучанням приголосних звуків у слові, реченні, найближчому контексті – „За кражу, за войну, за кров, / Що братню кров пролити просять.”


Асонанс – повтор однакових голосних звуків у слові, рядку реченні, фрагменті тексту, що виявляє цілісність за образовими компонентами, допомагає точніше розкрити стан ліричного героя – „І золотої, й дорогої.”


Звуконаслідування – підбір звуків подібних до звуків живої природи – „Та й почули ми за лісом тільки кукуріку.”